آبشار شلماش، با دره‌ای سرسبز در کنار جنگل‌های پراکنده، از شاخه‌های رودخانه زاب کوچک محسوب می‌شود. این آبشار، در زمان پرآبی با سرازیر شدن از لای صخره‌ها و ایجاد منظره‌ای بدیع تشکیل استخر می‌دهد. این آبشار، در واقع از سه آبشار تشکیل شده که به ترتیب و پشت سر هم قرار گرفته‌اند که اولین آنها در نزدیکی محل توقف و پارکینگ قرار دارد و برای دیدن دو آبشار بعدی باید مسافتی نسبتاً زیاد را پایین رفته و وارد دره‌ای عمیق شد. در واقع آب‌های خروشان آبشار اول، روی آبشارهای بعدی می‌ریزد، آبشارهایی که هرکدام ارتفاع متفاوتی دارند. در حال حاضر با احداث پله و حصارهایی، بالا و پایین رفتن از دره راحت تر و کم خطر تر شده‌است.

آبشار شلماش سردشت

اطراف مسیر پارکینگ تا آبشار درخت‌های بلوط، چنار، انار و گردو وجود دارند.

آبشار شلماش سردشت

هم اکنون این منطقه به صورت منطقه‌ای تفریحی درآمده که همه ساله به خصوص در فصل گرما، هزاران نفر از مناطق مختلف و به خصوص از شهرهای کردنشین برای دیدن آن عازم سردشت می‌شوند. در فصل بهار، این آبشار، پر آب ترین روزهای خود را می‌گذراند.

آبشار شلماش سردشت

وجه تسمیه آبشار شلماش

به گفته کردنشینان منطقه، شلماش به معنی تخته سنگی بسیار بزرگ است که احتمالا به دلیل ارتفاع این آبشار و سنگی بودن بافت منطقه به این نام مشهور شده است.

آب و هوای منطقه آبشار شلماش

آب و هوای منطقه، تا اواسط اردیبهشت هم سرد است ولی از اول خرداد ماه به بعد تا اواسط پاییز می‌تواند موقع مناسبی برای سفر به این منطقه باشد. در فصل زمستان یخ زدن آبشار شلماش، مناظر و جلوه های زیبایی را به وجود می‌آورد که مسافران و گردشگران را به سوی خود جلب می‌کند.

امکانات رفاهی آبشار شلماش

در محوطه اطراف آبشار، امکانات گردشگری مناسبی از جمله پارکینگ، سرویس بهداشتی، فروشگاه، رستوران و ... وجود دارد. همچنین مسیر سردشت به آبشار شلماش که مسیر زیبا و پر درختی است، آسفالت و مناسب می باشد. مسیر کوهستانی آبشار با پله های بزرگ بهسازی شده است. این پله‌ها به حدی نزدیک هستند که می توان آبشارها را از نزدیک‌ترین فاصله‌ ممکن دید و حتی قطره‌های آب هم می‌پاشد ولی بهتر است از تکیه دادن به آنها خودداری کرد.

آبشار شلماش کجاست

آبشار شلماش، در حدود ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان مرزی سردشت، دهستان باسک کولوسه، نزدیک منطقه سرسبز و جنگلی روستای شلماش، در استان آذربایجان غربی قرار دارد.