آبشار شلماش، با دره‌ای سرسبز در کنار جنگل‌های پراکنده، از شاخه‌های رودخانه زاب کوچک محسوب می‌شود. ارتفاع این آبشار حدود ۱۵ متر بوده و در زمان پرآبی با سرازیر شدن از لای صخره‌ها و ایجاد منظره‌ای بدیع تشکیل استخر می‌دهد. مسیر سردشت به آبشار شلماش مسیر زیبا و پر درختی است.

آبشار شلماش سردشت

این آبشار، در واقع از سه آبشار تشکیل شده که به ترتیب و پشت سر هم قرار گرفته‌اند که اولین آنها در نزدیکی محل توقف و پارکینگ قرار دارد و برای دیدن دو آبشار بعدی باید مسافتی نسبتاً زیاد را پایین رفته و وارد دره‌ای عمیق شد. در حال حاضر با احداث پله و حصارهایی، بالا و پایین رفتن از دره راحت تر و کم خطر تر شده‌است.

آبشار شلماش سردشت

هم اکنون این منطقه به صورت منطقه‌ای تفریحی درآمده که همه ساله به خصوص در فصل گرما، هزاران نفر از مناطق مختلف و به خصوص از شهرهای کردنشین برای دیدن آن عازم سردشت می‌شوند. در فصل بهار، این آبشار پر آب ترین روزهای خود را می‌گذراند. آب و هوای منطقه، تا اواسط اردیبهشت هم سرد است ولی از اول خرداد ماه به بعد تا اواسط پاییز می‌تواند موقع مناسبی برای سفر به این منطقه باشد. در فصل زمستان یخ زدن آبشار شلماش، مناظر و جلوه های زیبایی را به وجود می‌آورد که مسافران و گردشگران را به سوی خود جلب می‌کند.

آبشار شلماش سردشت

در محوطه اطراف آبشار امکانات گردشگری مناسبی از جمله پارکینگ، سرویس بهداشتی، فروشگاه، رستوران و ... وجود دارد.

وجه تسمیه آبشار شلماش

به گفته کردنشینان منطقه، شلماش به معنی تختی سنگی بسیار بزرگ است که احتمالا به دلیل ارتفاع این آبشار و سنگی بودن بافت منطقه به این نام مشهور شده است.

دسترسی محلی آبشار شلماش

آبشار شلماش، در ۱۰ کیلومتری جنوب شهرستان مرزی سردشت، در استان آذربایجان غربی قرار دارد. مسیر سردشت به آبشار شلماش، جاده ای آسفالته است.