آبشار ویسادار، بعد از آبشارهای لاتون و چالدشت، با حدود ۱۵ متر ارتفاع، سومین آبشار مرتفع استان گیلان است. این آبشار سر راه رودخانه لمیر واقع شده، رودخانه‌ای که سرچشمه‌اش کوه‌های تالش (مشهور به گردنه الماس) است و در نهایت به دریای خزر می‌ریزد.

این آبشار از بالای بلندی‌ای سنگی و نیم دایره، روی صخره‌ای تیره رنگ که حکم دیواره را دارد، جریان پیدا می‌کند و به پایین می‌ریزد. این دیواره حالت لایه لایه و پله مانند دارد. آب از بالا درون حوضچه‌ای می‌ریزد که عمق آن زیاد نیست. جاده منتهی به آبشار ویسادار از دو سو با درختان سر به فلک کشیده و کوه پوشیده از سرسبزی احاطه شده است.

آبشار ویسادار رضوانشهر

آبشار ویسادار رضوانشهر

زیبایی منحصر به فرد، نمای خیره کننده، صدای ریزش آب از بلندای آبشاری در دل جنگل، تماشای شاخ و برگ درختان در کنار آواز پرندگان این ندا را مدام در ذهن آدمی تکرار می‌کند که آبشار بی‌نظیر ویسادار، آبشاری از جنس آرامش، زیبایی، طراوت و زندگی سرشار است. تمامی اطراف آبشار ویسادار پوشیده از درختان تنومند و سرسبز است و در فاصله چند متری آن، ریشه‌های کهنه و قدیمی این درختان به شکل خاصی در هم تنیده و بر روی زمین پهن شده است و علاوه بر زیبایی‌های منحصر به فرد مناظر اطراف، تصویری نو و بکر از طبیعت را ترسیم کرده است.

در مقابل این آبشار در ارتفاعی بالاتر، پلی فلزی قرار دارد که به جهت ارتباط دو طرف رودخانه نصب گردیده است.

در اطراف این آبشار کلبه‌هایی سنتی به منظور مکان‌های تفریحی و اقامتی ایجاد شده است و در این کلبه‌ها علاوه بر فراهم آوردن امکانات رفاهی، صنایع دستی و محصولات بومی و محلی منطقه به مسافران و گردشگران عرضه می‌شود.

جاده منتهی به آبشار، کم عرض و خطرناک است. به ویژه در فصول پاییز و زمستان و به هنگام بارش برف و باران، خطرات زیادی در آن برای رانندگان و سرنشینان خودرو وجود دارد. به همین جهت، سفر به این مکان، در این فصول، مناسب نیست.

وجه تسمیه ویسادار

ویسادار یک کلمه تالشی به معنی سایه درخت بید است.

آبشار ویسادار کجاست

آبشار ویسادار، در ۱۶ کیلومتری شهر پره سر در شهرستان رضوانشهر، دهستان ییلاقی ارده و در نزدیکی روستایی به نام  آوَوییار، در استان گیلان قرار دارد. این آبشار، با شهر تالش تنها ۳۰ کیلومتر فاصله دارد.