شیطان کوه، کوهی است سرسبز که در امتداد سلسله جبال البرز واقع شده و با ارتفاعی نزدیک به ۶۰ متر پوشیده از درختان و شمشادهای کوتاه و سبز است.

شیطان کوه لاهیجان

در گذشته این منطقه، شاه نشین کوه نام داشت و برکه‌ای به ابعاد ۲۰۰ در ۷۰ متر، در جلوی آن بود که از آن برای انبار کردن آب، به منظور آبیاری، استفاده می شد. امروزه برکه به دریاچه‌ای مصنوعی تبدیل شده که در میان آن جزیره‌ای وجود دارد و در میان جزیره عمارت کوچکی ساخته اند. علاوه بر آن به دلیل وجود آبشار، تله کابین، شهربازی، رستوران و امکانات دیگر تفریحی، این منطقه یکی از مهم‌ترین مراکز گردشی شهر لاهیجان به حساب می آید و همچنین قرار گرفتن این کوه در داخل مجموعه شهری باعث شده، گردشگران زیادی به سمت آن جذب شوند.

شیطان کوه لاهیجان

دلیل نامگذاری شیطان کوه

غاری قدیمی بین دو کوه وجود دارد که بر اثر گذشت زمان، در حال حاضر تخریب شده یا این‌گونه اعلام شده و ورودی‌هایش مسدود است. این کوه را، شیخان و بزرگان برای تفریح و شکار مورد استفاده قرار میدادند. از غار برای رفتن به کوه مجاور استفاده می شد، ولی به عموم اجازه آین کار را نمی دادند و مردم اطلاعی از وجود غار هم نداشتند. صداهایی هم که شنیده میشد صدایی بود که از انعکاس صدای باد و یا عبور و مروری که انجام می شد به وجود می آمد. به مرور زمان شیخان کوه با توجه به داستان‌هایی که مردم برای یکدیگر تعریف میکردند به شیطان کوه تغییر یافت.

آبشار شیطان کوه

در دل شیطان کوه، آبشاری مصنوعی ایجاد شده که آب آن از دریاچه جلو کوه، که به استخر لاهیجان معروف است، تأمین می‌شود. این آبشار زیبا که از بدنه شیطان کوه به پای کوه سرازیر می شود به وسیله پمپاژ آب از استخر تغذیه شده و حوضچه هایی برای تخلیه و حرکت آب در پائین آن احداث شده است.

شیطان کوه لاهیجان

در کنار این آبشار یک راه پلکانی تا قله کوه وجود دارد که گردشگران با پشت سر گذاشتن بیش از ۷۵۰ پله که از کنار آبشار و پای کوه آغاز شده و از داخل درختان سر سبز می گذرد به قله کوه و بام سبز می رسند.

شیطان کوه لاهیجان

تله کابین شیطان کوه

طول این تله کابین یک هزار و ۵۵۰ متر است که از بام سبز به قله تاج خروس کشیده شده و در هر ساعت یک هزار نفر را جا به جا می کند. احداث پارک مجهز به رستوران، کافی شاپ و انواع غرفه های آلاچیق و ایجاد فضای مناسب برای گردشگران از دیگر برنامه هایی است که برای احداث در ایستگاه های تله کابین در نظر گرفته شده است.

شیطان کوه لاهیجان

بام سبز شیطان کوه

با طراحی شهرداری لاهیجان، فضایی در بالای شیطان کوه ایجاد شده که به دلیل مشرف بودن به شهر به نام بام سبز شناخته می شود. این محوطه سبز و زیبا به وسیله گذرگاهی از ورودی کوه و میان درختان به آبشار شیطان کوه متصل می شود. مجموعه بام سبز به دلیل جذابیت و منتهی شدن به مجموعه ارتفاعات مشرف به شهر و باغات چای، تعداد زیادی از دوستداران طبیعت را به خود جذب کرده است.

استخر لاهیجان

بر اساس گفته ها این استخر در زمان شاه عباس صفوی ساخته شده است و وی برای زمان هایی که به این شهر سفر میکرد  قصری مجلل در وسط این استخر برای خود ساخته بود که همکنون اثری از این قصر در میان نیست و تخریب شده است. این استخر ۱۷ هکتار وسعت دارد و عمق آن ۴ متر است. جزیره این استخر که گذشتگان به آن میان پشته می گویند به وسیله پلی سیمانی به حاشیه دور استخر متصل است. سال هاست که این مسیر ماشین رو بسته شده است و هیچ گونه دسترسی به این جزیره وجود ندارد. البته گفته می شود که مقدمات بازگشایی جزیره استخر لاهیجان، با پیگیری های شهردار و اعضای شورای شهر فراهم شده است.

شیطان کوه کجاست

شطان کوه، در میدان خیلج فارس، خیابان شهید رجایی، در شرق شهر لاهیجان، در استان گیلان قرار دارد.