گروه ها

طاق گرا

طاق گرا یا طاق شیرین یا همان اریکه سلطنتی، یک اثر باستانی مربوط به دوره ساسانیان است و باستان شناسان آن را مانند یک ایستگاه مرزی تشخیص داده‌اند.

ادامه مطلب

پارک ملی گلستان

پارک ملی گلستان یا جنگل گلستان، منطقهٔ حفاظت شده‌ای است که قدیمی‌ترین پارک ملی ثبت شده در کشور ایران و پناهگاهی کم‌نظیر برای حیات‌وحش است.

ادامه مطلب

سنگ نگاره آنوبانی نی

سنگ‌نگاره آنوبانی‌نی، یکی از نقش‌برجسته‌های متعلق به یکی از چهار عنصر قومی زاگروس نشین، در هزاره سوم پ. م. بنام لولوبیان است و در حدود ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد تراشیده شده است.

ادامه مطلب

آبشار هفت چشمه

آبشار هفت چشمه، در بالا دست رودخانه خروشان ارنگه جاده چالوس واقع شده است.

ادامه مطلب

ارگ کریمخانی

ارگ کریمخانی در دوره سلسله زندیه و در مرکز شهر شیراز ساخته شده و پس از اینکه کریم خان زند این شهر را پایتخت خود و این مکان را به عنوان محل زندگی خود انتخاب کرد، به این اسم معروف شد.

ادامه مطلب

برج میلاد

برج میلاد، برج مخابراتی چندمنظوره ایست که بلندترین برج ایران، ششمین برج بلند مخابراتی جهان و نوزدهمین سازهٔ بلند نامتکی جهان است و از نظر وسعت کاربری سازهٔ رأس برج، در میان تمامی برج‌های مخابراتی دنیا مقام نخست را دارد.

ادامه مطلب

پل لیقوان

پل لیقوان که به پل حاجی سالار لیقوان شهرت دارد، مربوط به دوره قاجار بوده و روی رودخانه‌ی لیقوان احداث شده است.

ادامه مطلب

تنگه بلاغی

تنگه بلاغی یا تنگه هخامنشی، تنگهٔ دراز و گودی است که حدود ۱۲ کیلومتر درازا و ۲۰۰ تا ۵۰۰ متر عرض دارد ولی قابل عبور نیست زیرا رودخانه پلوار یا سیوند و درختان انبوه و جنگلی اطراف رود، عبور را مشکل کرده و تنها از کمر کوه که دارای راه باریکی است می‌توان گذشت.

ادامه مطلب

آرامگاه کوروش بزرگ

آرامگاه کوروش بزرگ، مقبره کوروش دوم هخامنشی، ملقب به کوروش بزرگ یا کوروش کبیر است که در فاصله حدود یک کیلومتری جنوب غربی کاخ‌های پاسارگاد است.

ادامه مطلب

پاسارگاد

مجموعه پاسارگاد، مجموعه ای از سازه های باستانی برجای‌مانده از دوران هخامنشی است.

ادامه مطلب