کلیسای کانتور، معروف به برج ناقوس، در جنگ جهانی دوم، در زمان اشغال ایران به دست روس‌ها، ساخته شد. روس های تزاری، در دوره مشروطه، محوطه ای به نام کانتور را در اختیار داشتند که از آن برای دفاتر اداری خود استفاده می کردند. این کلیسا، توسط شرکت راه سازی روس ها، در داخل همین محوطه و در ضلع جنوب شرقی اين مجموعه، بنا شد. همچنین در این محوطه، مجموعه‌های دیگری، از جمله ساختمان شهرداری مرکز، منبع آب، پارک مشاهیر و ... نیز قرار دارد.

به جهت اینکه در آن زمان، مردم ایستاده عبادت می‌کردند این کلیسا بسیار کوچک ساخته شده است و به دلیل سرعت زیاد در هنگام ساخت، به صورت کوچک و بدون تزئینات بنا شده است.

کلیسای کانتور قزوین

کلیسای کانتور قزوین

ویژگیهای کلیسای کانتور

نقشه معماری کلیسای کانتور، چند ضلعی نامنظم است و مانند سایر کلیساها، طرحی چلیپایی یا صلیبی شکل دارد و محراب آن رو به شرق است. این کلیسا، دارای یک در ورودی است که نيم متر از سطح زمين بالاتر و بر روی دیوارهای دو سمت آن صلیبهای روسی نقش بسته و در ضلع غربی بنا قرار دارد و شامل فضای ورودی با سقف شیب‌دار و درب ورودی است. پس از ورودی، پیش فضای هال قرار دارد که بالای آن برج ناقوس کلیسا، با ارتفاع حدود یازده متر به چشم می‌خورد. شاید به دلیل همین برج بلند باشد که کلیسای کانتور را به نام برج ناقوس نیز می شناسند.

هال، شامل نمازخانه و محراب است و در دو طرف آن، دو فضای مستطیل شکل قرار دارد. فضای محراب به شکل نیم دایره است و بر فراز آن گنبدی قرار گرفته‌است. فضای نمازخانه، دارای گنبد و فضاهای جانبی آن، دارای پوشش تخت است.

مصالح بکار رفته در ساخت این کلیسا، آجر و ملاط است که آجرها با هنرمندی بسیاری چیده شده و زیبایی خاصی به بنا بخشیده است. نمای کلیسا، با آجر قرمز لعابدار پوشیده شده و جلوه جالبی پیدا کرده‌است. در نمای خارجی کلیسا هم ستون‌های تزیینی زیبایی به چشم می‌خورد و به دلیل همین شکل و شمایل خاص، کلیسای کانتور در میان بناهای تاریخی قزوین جایگاهی متفاوت پیدا کرده‌است.

دو گوشه طبقه اول برج ناقوس، همچون نمازخانه، دارای ستون نماهای بزرگ است ولی در طبقه دوم برج، چهار ستون در چهار گوشه آن با فاصله‌ای از دیوارها قرار داده شده‌است. به غیر از نورگیرهای نمازخانه، برج ناقوس نیز دارای نورگیرهایی می‌باشد. حیاط کلیسا دارای آجرفرش است که در محوطه آن سنگ قبرهایی به چشم می‌خورد که یکی آز آنها متعلق به یک خلبان روسی است که بر اثر سقوط هواپیمایش در طول جنگ جهانی اول کشته شد و دیگری متعلق به یک مهندس راه‌سازی روسی می‌باشد.

کلیسای کانتور کجاست

کلیسای کانتور، در شهر قزوین، خیابان طالقانی، کوچه دارایی، بن بست ثبت احوال بین مدرسه و حیاط اداره ثبت احوال، در استان قزوین واقع شده است.