گروه ها

استان خوزستان

استان خوزستان یکی از استانهای جنوب غربی ایران، در کرانه خلیج فارس و مرکز آن شهر اهواز است و مرکز تولید نفت و گاز ایران به‌شمار می‌آید. خوزستان از شمال به استان لرستان، و شرق به استان چهارمحال و بختیاری، از شمال‌غربی به استان ایلام، از شرق و جنوب‌شرقی به استان کهگیلویه و بویراحمد، از جنوب به استان بوشهر و خلیج فارس و از غرب به کشور عراق محدود می‌شود.

تاریخچه استان خوزستان

خوزستان در دوران باستان، به ویژه در دوره هخامنشی به دو ناحیه تقسیم می‌شد: بخش‌های شمال و شمال شرقی که انشان (انزان) نام داشت و سرزمینهای باصفا و کوهستان‌ها و جنگل‌های فراوانی را شامل بود و ناحیه جنوبی که دارای آب و هوای گرم و مرطوب و دشتهای حاصل‌خیز و جلگه‌ای جنوبی که دارای آب و هوای گرم و مرطوب و دشتهای حاصل‌خیز و جلگه‌ای سرسبز و پرآب بوده که به قاره‌ای کوچک و مستعد می‌مانست. بخش‌های جنوبی که «عیلام» نام داشته یادآور تمدنهای دیرینه خوزستان است.

در سال ۵۵۸ پیش از میلاد پادشاهی کوروش بزرگ (کوروش دوم) در انشان (فارس) و خوزستان آغاز شد و پایتخت هخامنشیان به شوش منتقل شد. یکی از شهرهای قدیمی خوزستان که در شمال غربی شوشتر واقع شده است، بندر جندی شاپور (گندی شاپور) است که در زمان شاپور اول و به دستور وی ساخته شد و از شهرت خاصی برخوردار بود.

در نخستین تقسیمات کشوری پس از انقلاب مشروطیت، ایران به چهار ایالت و ۱۲ ولایت تقسیم شد که خوزستان یکی از ولایت ها بود.

نام گذاری استان خوزستان

خوزستان یعنی سرزمین مردمان خوزی یا هوزی. نام استان خوزستان در فارسی میانه و نیز در پارتی به صورت هوجِستان یا هوژِستان آمده است. در گویشهای فارسی باستان و پارسی میانه که در خوزستان و جنوب غربی ایران تکلم می‌شده (و هنوز می‌شود) «او» به «هو» قابل تغییر است سریانی‌ها به آن بت هوزایه می‌گفتند.

مناطق گردشگری استان خوزستان

آبشار شوی بزرگ‌ترین آبشار طبیعی خاورمیانه بوده و از طبیعتی سرسبز و زیبا، در فصل بهار برخوردار است.

1397/05/14 11:59:48 0 نظرات 0
گروه(ها):

جزیره تفریحی کوشک پشت سد شهید عباسپور واقع شده است که یکی از بزرگترین سدهای استان خوزستان است و بر روی رودخانه کارون بنا شده است.

1396/11/11 01:04:07 0 نظرات 0
گروه(ها):

کاخ آپادانای شوش قصر زمستانی شاهان هخامنشی و کاخ اصلی داریوش یکم بوده‌است.

1396/10/25 00:11:16 0 نظرات 0
گروه(ها):

چشمه هاى گازى گنبد لران یا کوه آتش، از گذشته‌های دور تا کنون شبانه روز می‌سوزد، از قدیم مردم محلی به این کوه تشکوه می‌گویند.

1396/10/13 18:28:02 0 نظرات 0
گروه(ها):

برج کلاه فرنگی شوشتر بنا به اعتقاد مردم شهر شوشتر، جایگاه دیده‌بانی قیصر روم یا شاپور ساسانی جهت نظارت بر کار کارگران مشغول در بندمیزان بوده است.

1396/10/13 17:30:44 0 نظرات 0
گروه(ها):

قلعه سلاسل شوشتر دژی است بسیار بزرگ که نقش دفاعی از شهر شوشتر داشته‌است، علاوه بر آن مرکز کنترل نهر داریون و همچنین محل استقرار والی خوزستان نیز بوده است.

1396/08/30 16:17:29 0 نظرات 0
گروه(ها):

ارجان نام شهر باستانی و استانی متعلق به دروه عیلامی، دوران میانی در ایران بود که در مرز خوزستان و فارس واقع شده‌ بود و امروزه با نام ارغون شناخته می‌شود.

1396/08/30 15:54:07 0 نظرات 0
گروه(ها):

سه تالاب شادگان، خورموسی و خور الامیه، (در همایش تالابهای جهان که در رامسر برگزار شد) با عنوان تالاب شادگان شناخته می شود.

1396/08/01 20:49:17 0 نظرات 0
گروه(ها):

اقوام و زبان استان خوزستان

استان خوزستان تیره‌های گوناگون انسانی را در بر می‌گیرد. خوزستان از لحاظ خرده‌فرهنگ‌ها متکثرترین استان ایران است. لرها، عربها، فارس‌های بومی شهرها و.. از آن جمله می‌باشد.

بومیان خوزستان، مردمی فارس زبان، از بازماندگان مردم شهرنشین باستان خوزستان هستند و هر کدام گویش مخصوص به خود دارند که با هم متفاوتند.

صنایع دستی استان خوزستان

ک‍پ‍وب‍‍اف‍‍ی‌، ح‍ص‍ی‍ر، سبد بافی، ق‍‍ال‍‍ی‌ م‍ح‍ل‍‍ی، گلیم، ‌اح‍ر‌ام‍‍ی، گ‍ی‍وه‌، ن‍س‍‍اج‍‍ی‌ س‍ن‍ت‍‍ی، نمد مالی، پشتی، موج، ابریشم بافی، ورشوسازی و ...

سوغات استان خوزستان

لیف خرما، خرما، کلیچه، مرکبات دزفول، قلم نی، ادویه هفت رنگ، عبا، حصیر، گبه، فرش، گلیم، سجاده بافی، جاجیم، نمد، خراطی، حصیر بافی، حلوا ارده، حلوا شکری، حلوا کنجدی، شیر ارده، انواع کلوچه سنتی و ...

غذاهای محلی استان خوزستان

آش غلغل، آش ماسووا، امگشت، بورانی باقلا سبز تازه، پاکوره، پلو شوشتری، پوکورا، سمبوسه، قلیه تخم مرغ، ماسووا، ماهی تنوری صبور، نافله، آش ماسوآ، شعله نوروزانی، قلیه میگو و ...

مشاهیر استان خوزستان

ابو علی محمدالجُبایی، حسن بن‌محمد سحابی استرآبادی شوشتری نجفی، عدنان غزی، ملا فاضل السکرانی، ظهیرالدین رودراوری، بهرام عکاشه، سید محمدعلی امام شوشتری و ...

آب و هوای استان خوزستان

‌آب‌ و‌ه‍و‌ا‌ی‌ ‌اس‍ت‍‍ان‌ خ‍وزس‍ت‍‍ان‌ در م‍ن‍‍اطق‌ ک‍و‌ه‍س‍ت‍‍ان‍‍ی‌ و م‍رت‍ف‍‍ع‌ ب‍‍ا ت‍‍اب‍س‍ت‍‍ان‍‍ه‍‍ا‌ی‌ م‍‍ع‍ت‍دل‌ و زم‍س‍ت‍‍ان‍‍ه‍‍ا‌ی‌ س‍رد، در ن‍و‌اح‍‍ی‌ ک‍و‌ه‍پ‍‍ای‍ه‌ ‌ا‌ی‌ د‌ار‌ا‌ی‌ ‌آب‌ و ‌ه‍و‌ا‌ی‌ ن‍ی‍م‍ه‌ ب‍ی‍‍اب‍‍ان‍‍ی‌ و در ن‍و‌اح‍‍ی‌ پ‍س‍ت‌ و ج‍ل‍گ‍ه‌ ‌ا‌ی‌ ب‍وی‍ژه‌ در ن‍و‌اح‍‍ی‌ ج‍ن‍وب‌ و ج‍ن‍وب‌ ش‍رق‍‍ی‌ ‌اس‍ت‍‍ان‌ ‌ع‍م‍دت‍‍ا ک‍وت‍‍اه‌ و م‍‍ع‍ت‍دل‌ و ت‍‍اب‍س‍ت‍‍ان‍‍ه‍‍ا‌ی‌ ‌آن‌ طولان‍‍ی‌ و گ‍رم‌ ‌اس‍ت‌.