گروه ها

استان کرمانشاه

استان کرمانشاه یکی از استانهای غرب ایران و مرکز آن شهر کرمانشاه است. این استان از شمال به استان کردستان، از جنوب به استان ایلام، از شرق به استان های همدان و لرستان و از غرب به کشور عراق محدود می‌شود.

تاریخچه استان کرمانشاه

نوشته‌های تاریخی بیانگر این است که کرمانشاه از نخستین مراکز تمدن بشری بوده‌است. برخلاف سایر نقاط ایران که به صورت مقطعی مورد سکونت قرار گرفته‌اند، این استان بدون وقفه در دوره‌های مختلف تاریخ مورد سکونت قرار گرفته‌است. کرمانشاه یکی از مراکز اصلی مادها بوده و و تا زمان هخامنشیان نیز به نام ماد شناخته می‌شده است. این منطقه در زمان ساسانیان و نیز پس از ظهور اسلام ایالت ماه نامیده می شد. این استان در گذشته یکی از مراکز ساسانیان بوده‌است.

در سده سوم هجری کرمانشاه در حوزه قلمروی صفاریان قرار داشت اما گروهی از کردهای شیعه کرمانشاه به نام حسنویه حکومت آل حسنویه را تشکیل دادند که حدود نیم قرن بر این منطقه حکومت کرد. در جنگ جهانی اول کرمانشاه توسط حکومت عثمانی تصرف شد اما با سقوط بغداد، نیروهای عثمانی این منطقه را تخلیه کرده و کرمانشاه به تصرف قوای متفقین درآمد.

در سده هفتم كرمانشاهان همچون مناطق خراسان و ديگر بخش هاي ايران از هجوم مغول آسيب فراوان ديد به طوريكه سپاهيان هلاكو در اين منطقه قتل و غارتي فجيع به عمل آوردند ولي در اواخر دوره ايلخاني در زمان حكومت ابوسعيد اين خطه مورد توجه قرار مي گيرد. در قرن نهم و اوايل قرن دهم هجري كرمانشاه مورد تجاوز عثمانيان واقع مي گردد.

در زمان صفويه كرمانشاهان اهميت و اعتبار زيادي پيدا كرد در دوره سلطنت شاه طهماسب اول حكومتي بنام كلهر و در زمان شاه صفي حكومتي تحت عنوان سنقر و كلهر در اين حدود تشكيل شد و به خوانين زنگنه تفويض گرديد. در حقيقت از اين زمان تجديد بناي كرمانشاه و تشكيل ولايت فعلي شروع مي شود.

نام گذاری استان کرمانشاه

کرمانشاه در دوره‌های مختلف دارای نام‌های مختلفی بوده است. در قدیمی‌ترین شکل خود اولین بار در دوران باستان و در زمان فرمانروایی کاسی‌ها کرمانشاه را با نام الیپی می‌خوانند و در دوران هخامنشیان از کرمانشاه با نام‌های کامبادن، کارمیسین، کارمیشین، کرمینشان و غیره یاد می‌شود. پس از اسلام، اعراب نام کرمانشاه را به قرمسین تغییر دادند و در دوره‌های بعدی کرمانشاه با نام کرمانشاهان و کرمانشاه خوانده می‌شد. نام کرمانشاه پس از پیروزی انقلاب ۵۷ به قهرمانشهر و چندی بعد به باختران تغییر پیدا کرد، ولی از آن‌جایی که این امر با اعتراضات گستردهٔ مردم همراه شد، در نتیجه چندی بعد نام شهر به نام قدیمی خود تغییر یافت.

در مورد نامگذاری کرمانشاه باورهای متفاوتی است، عده‌ای نام کرمانشاه را به بهرام چهارم منسوب می‌دانند که در سدهٔ سوم تا چهارم میلادی پادشاه شهر کرمان بوده و پس از تأسیس کرمانشاه این شهر را با نام او می‌خوانند. نام این شهر در زبان مردم محلی کرماشان تلفظ می‌شود. محمد مکری، پژوهشگر و زبانشناس، نام کرمانشاه را تلفظی اشتباه اما مصطلح از کلمهٔ کرماشان می‌داند که از کرمانچ یا کرمانج به معنای رعیت گرفته شده و به باور وی شهر رعایا معنا می‌دهد. عبدالرحمان شرفکندی (هژار) نیز در فرهنگ واژگان کردی-فارسی خود با عنوان هنبانه بورینه، معنای واژهٔ کرمانج را روستایی کرد، و کرمانشاه را مخفف کرمانج شار یا کرمانجان دانسته است.

مناطق گردشگری استان کرمانشاه

طاق گرا یا طاق شیرین یا همان اریکه سلطنتی، یک اثر باستانی مربوط به دوره ساسانیان است و باستان شناسان آن را مانند یک ایستگاه مرزی تشخیص داده‌اند.

1397/04/25 13:20:15 0 نظرات 0
گروه(ها):

سنگ‌نگاره آنوبانی‌نی، یکی از نقش‌برجسته‌های متعلق به یکی از چهار عنصر قومی زاگروس نشین، در هزاره سوم پ. م. بنام لولوبیان است و در حدود ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد تراشیده شده است.

1397/04/02 15:45:48 0 نظرات 0
گروه(ها):

غار پراو یا غار پرو (به معنی پرآب) نام غاری است در ارتفاع ۳٬۰۵۰ متری کوه پراو، که در میان کوه طاق بستان و کوه بیستون قرار دارد.

1396/10/22 15:14:38 0 نظرات 0
گروه(ها):

غار قوری قلا یا قوری قلعه، بزرگ‌ترین و طولانی ترین غار آبی خاورمیانه با پیشینهٔ ۶۵ میلیون سال است.

1396/07/28 14:13:04 0 نظرات 0
گروه(ها):

معبد آناهیتا متعلق به آناهیتا، الهه پاکی و محلی برای نیایش آب در شهر کنگاور در استان کرمانشاه واقع است.

1396/07/27 23:05:17 0 نظرات 0
گروه(ها):

طاق بستان مجموعه‌ای از سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌نبشته‌های دوره‌ ساسانی است که در شمال‌غربی شهر کرمانشاه در غرب ایران واقع شده است.

1396/07/27 23:00:58 0 نظرات 0
گروه(ها):

اقوام و زبان استان کرمانشاه

کردها ساکنین اصلی استان کرمانشاه هستند. طوایف مختلف کرد از قبیل ، زنگنه، کلیایی، کلهر، قلخانی، جلاوند کاکاوند، عثمانوند، پایروند، جمور، سنجابی وجاف … در این استان زندگی می‌کنند. در این استان قومیت‌های گوناگون دیگری مانند ترک ها نیز زندگی می‌کنند.

زبان و گویش های کردی کرمانشاهی، لکی، کلهری، زنگنه‌ای، سنجابی، هورامی(گورانی)، جافی و فارسی کرمانشاهی از رایج‌ترین زبان‌ها می‌باشند. لهجه فارسی کرمانشاهی تنها خاص شهر کرمانشاه است.

صنایع دستی استان کرمانشاه

قالی، گلیم، جاجیم، جولایی، موج، چیغ، انواع گیوه، صنایع دستی چوبی، قلمزنی، حکاکی، تسبیح سازی، شیشه گری، حجاری ، فلز کاری، نمد مالی، چرم سازی و انواع جانماز، جوراب، کلاه، جلیقه دستباف و ...

سوغات استان کرمانشاه

روغن کرمانشاهی، نان برنجی، کاک، نان خرمایی،عسل شاهو، رب انار پاوه، گلیم، گیوه، جاجیم، انواع آلات موسیقی، چرم، ترخینه، کلاه پشمی، خورشت خلال، انجیر ریجاب، چاقوی کرند، گلیم هرسین و ...

غذاهای محلی استان کرمانشاه

دنده کباب، آبگوشت غوره و گوجه فرنگی، آش عباسعلی، آش کشک بادمجان، بورانی پاغازه، چلو گوشت، خوراک کدو حلوایی، خورش خلال بادام، خورش کنگر، خورش ونوشک، دستپیچ کرمانشاهی، رشته پلو، سورانه، سیب پلو، کشک بادمجان، ذکوفته ریزه، کوفته شیرین، کوفته عربی، کوفته کرمانشاهی، کوفته هویج، کوکوی پاغازه، نخودپلو، ونوشک پلو، هلو کباب و ...

مشاهیر استان کرمانشاه

احمد الهامی کرمانشاهی، ابوالقاسم الهامی (لاهوتی)، ابوحنیفه دینوری، یارمحمدخان کرماشانی، شیخعلی خان زنگنه، غلامرضا رشید یاسمی و ...

آب و هوای استان کرمانشاه

استان کرمانشاه از دید گوناگونی آب و هوائی، دارای تنوع زیادی است و از لحاظ آب و هوایی دارای چهار فصل در یک زمان است. برای نمونه قصر شیرین دارای آب و هوای گرم و سنقر و پاوه دارای آب و هوای سرد و کرمانشاه و اسلام‌آباد غرب دارای آب و هوای معتدل هستند.