دهکده زراس، دهکده ای تفریحی-توریستی زیبا و خوش آب و هوا، در شمال شرقی خوزستان است. آبشار شیوند روبروی دهکده قرار دارد و در کنار آن، کوه‌های منگشت و طبیعت برف گیر و جنگل‌های بکر آن واقع شده‌ است.

به منظور توسعه فضاهای توریستی و اقامتی در استان خوزستان، دهکده تفریحی–توریستی زراس با مشارکت سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی، در اراضی پشت دریاچه سد کارون ۳، در حال ساخت می باشد.

دهکده زراس خوزستان

تاریخچه دهکده زراس

مکان ساخت دهکده تفریحی-توریستی زراس، در نیمه اول بهمن ۸۶، به تصویب کارگروه میراث فرهنگی و گردشگری استان خوزستان رسید. در آن زمان، صادق محمدی‌ رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی وقت، اعتبار پیش‌بینی شده برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در شهرک زراس را بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان اعلام کرده بود. تاكنون بيش از ۶ ميليارد تومان از سوی بخش خصوصی، صرف آماده‌سازی و احداث اين دهكده شده است كه ۲ ميليارد تومان از اين ميزان، مربوط به خريد زمين‌های دهكده میباشد.

درحال حاضر اين دهکده از امکانات زيرساختی مانند برق و ارتباط تلفن همراه، برخوردار است. این دهکده اولین دهکده هوشمند در خاورمیانه است به صورتی که تمام ویلاها به کلیدها و ترموستاتهای تاچ هوشمند Savekey مجهز خواهند شد. در فاز اول آن حدود ۱۸۰ ویلای دوبلکس و تریبلکس با شرکت افق قرارداد شده است.

دهکده زراس خوزستان

ظرفیت بازدید روزانه این دهکده، ۶ هزار نفر و ظرفیت سالانه آن یک میلیون و ۴۴۰ هزار نفر خواهد بود. مالک این پروژه آمادگی دارد با مشارکت بخش خصوصی داخلی و خارجی اقدام به احداث هتل، تله کابین، اتوبوس دریایی و انواع بازی‌های آبی کند. احداث این دهکده تفریحی- توریستی ۱۲۰۰ فرصت شغلی مستقیم و ۳۰۰۰ فرصت شغلی غیر مستقیم فراهم می کند.
جذب توریست به این دهکده، ۸۰ درصد داخلی و ۲۰ درصد خارجی خواهد بود و ۸۵ درصد تجهیزات مورد نیاز این دهکده توریستی-تفریحی به صورت داخلی و بقیه از خارج کشور وارد می شود.

ویژگیهای دهکده زراس

دهکده زراس ۲۰۶ هکتار مساحت دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۹۱ نفر (۴۹خانوار) بوده‌ است. در طراحی احداث اين دهكده ۲۰ درصد ساختمان‌سازی و ۸۰ درصد فضای سبز در نظر گرفته شده است. بیشترین ارتفاع آن ۱۳۴۰ متر و کمترین ارتفاع آن ۸۴۰ متر از سطح دریا می باشد.

دهکده زراس خوزستان

امکانات دهکده زراس

  • امکانات رفاهی-تفریحی شامل پارک آبی، قایق سواری و اسکله تفریحی، تفریحات آبی، پیست اسب سواری و دوچرخه سواری، سالن های سر پوشیده و رو باز، تله شهر و ...
  • امکانات فرهنگی شامل مسجد، کارگاه اموزشی، سالن اجتماعات، تئاتر رو باز، نمایشگاه گل و گیاه به صورت موقت و دائم، موزه حیات وحش، موزه بوم شناسی
  • امکانات تجاری شامل مراکز خرده فروشی و بازارچه های سنتی
  • فضاهای خدماتی و اداری، تأسیسات زیر بنایی، شبکه های ارتباطی شامل ۴ و ۶ و ۸ و ۱۲ متری
  • امکانات اقامتی دائم در مجموعه شامل خانه های ویلایی با تراکم کم و متوسط
  • امکانات اقامتی موقت شامل کمپینگ و هتل با توجه به وجود اماکن مقدس مذهبی و تاریخی در منطقه، فضاهای سبز حفاظت شده (باغات) و فضاهای عمومی

پوشش گیاهی دهکده زراس

بلوط ایرانی گونه درختی شاخص و غالب منطقه به شمار می رود. علاوه بر آن گونه های بنه، کلخنگ، اجیر وحشی، کیکم، بادام، زالزالک، زبان گنجشک، ارس، محلب، ارزن، گاوزبان، کاکوتی، زیره، پنج انگشت، آویشن، کرفس وحشی و انواع قارچ و ...

دهکده زراس کجاست

دهکده زراس در ۲۵۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان اهواز، در ۶۹ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان ایذه، ۱۴ کیلومتری جنوب شهر دهدز و ۳۹ کیلومتری دریاچه سد کارون ۳ است. این دهکده در شهرستان اندیکا در استان خوزستان واقع شده و از توابع شهر قلعه خواجه است.