پارک آبی

پارک آبی یک پارک تفریحی است که از ابزارهای سرگرم کننده و بازی‌های آبی یا (راید)هایی مانند سرسره آبی، رودخانه تنبل، حمام تفریحی، استخر، استخر موج، سونا و سرسره های سقوط آزاد و غیره تشکیل شده است. در بعضی از پارک‌های آبی با ایجاد موج‌های مصنوعی امکان موج سواری را نیز مهیا کرده اند.

تکامل پارک‌های آبی

محبوبیت پارک‌های آبی از زمان معرفی آن، یعنی اواخر سال ۱۹۴۰ بر می‌‌گردد. کشور ایالات متحده آمریکا با بیش از هزار پارک آبی و ده‌ها پارک جدید، در هر سال بیشترین تعداد پارک‌های آبی را داراست. پارک های آبی امروزی ترکیبی از پارک‌ های تفریحی، پارک های آبی قدیمی و تم پارک ها هستند و هر روز به ویژگی‌‌ها و جاذبه‌های‌شان افزوده می‌شود.

سازمان‌های مهم در این حوزه IAAPA (انجمن بین‌المللی پارک‌های سرگرمی و جاذبه) و WWA (انجمن جهانی پارک آبی)هستند که با برگزاری نمایشگاه های سالانه، محصولات و رایدهای جدید تولیدکنندگان مختلف را به معرض نمایش می گذارند.

انواع پارک آبی

پارک های آبی همچنین عمدتا به دو دسته روباز و سربسته، سرپوشیده یا سالنی تقسیم می شوند. پارک های آبی روباز معمولا در نقاط گرمسیری و استوایی بازگشایی می شوند و پارک های سالنی در نقاط شهری بیشتر دیده می شوند.

در حال حاضر بزرگ ترین پارک آبی روباز جهان در شهر ویسکانسین آمریکا قرار دارد. این پارک آبی کشتی نوح نام دارد و بیش از 51 سرسره و راید مختلف دارد. همچنین در ایران نیز بزرگ ترین پارک آبی روباز در جزیره کیش واقع شده است و تم پارک آبی اوشن نام دارد. این پارک با 6 هکتار وسعت و بیش از 14 راید مختلف بزرگ ترین پارک آبی روباز ایران محسوب می شود.

مزیت پارک آبی روباز در مقایسه با پارک آبی سرپوشیده

از جمله مزایای پارک آبی روباز در مقایسه با پارک آبی سرپوشیده می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • عدم وجود باکتری و قارچ به دلیل تابش مستقیم نور خورشید
 • دم نکردن هوای داخل پارک و چرخش طبیعی هوای تازه
 • امکان آفتاب گرفتن و جذب ویتامین D
 • نپیچیدن سر و صدا

تم پارک آبی

تم‌ پارک در واقع نوع مشخص و متمایزی از پارک تفریحی است که معمولا به شکلی بسیار پیچیده و با جزئیات فراوان حول یک موضوع، داستان یا افسانه، اصطلاحاً تمینگ شده است. پارک های تفریحی صرفا مجموعه‌ای از رایدها و بازی‌ها هستند، اما تم پارک بازدیدکننده را وارد دنیایی خیالی می کند که در آن واقعیت برای مدتی به حالت تعلیق در می آید.

امروزه مفهوم تم پارک و پارک آبی در کنار هم قرار گرفته اند و تم پارک آبی را ایجاد کرده اند که اساساً همان پارک آبی است اما در آن توجه ویژه‌ای نیز به جزئیات و قصه پردازی و استفاده از عناصر بصری می‌شود.

انواع رایدها در پارک آبی

در یک پارک ابی معمولاً رایدهای مختلفی وجود دارد. از جمله محبوب‌ترین‌ها و مهم‌ترین ها رایدها عبارتند از:

 • سرسره‌ آبی : شبیه کانال است و معمولاً آب درون آن پمپ می‌شود تا لغزندگی، بیشتر شود. این نوع سرسره خود شامل زیر مجموعه‌ای از انواع سرسره‌های آبی است.
 • آکوآلوپ : نوعی راید که در آن فرد داخل یک سرسره تقریباً عمودی سقوط می‌کند.
 • سقوط آزاد : شبیه آکوآلوپ است اما شیب و سرعت سقوط بیشتری دارد.
 • موج‌سواری : شبیه‌ساز موج مصنوعی است که تجربه‌ی موج سواری را خلق می‌کند.
 • رودخانه : معمولا کم عمق است و مانند رودخانه، دور پارک‌های آبی، با سرعتی کم در جریان است.
 • گردباد : معمولاً چند نفر سوار بر تیوب، داخل محفظه‌ای قیف مانند می افتند و سپس باید از خروجی قیف به بیرون سرازیر شوند.
 • رالی : سرسره‌ای با ارتفاع کم‌تر در مقایسه با بقیه سرسره‌ها، که در آن معمولاً چهار نفر همزمان روی چهار سرسره‌ی جدا با هم مسابقه می‌دهند.
 • استخر موج : استخری بزرگ است که در آن دستگاه موج ساز مصنوعی تعبیه شده است تا تجربه‌ی شنا در دریا را ایجاد کند.

آشنایی با پارک های آبی

تم پارک آبی اوشن
1396/11/20 0 0

تم پارک آبی اوشن اولین تم پارک آبی ایران و نیز اولین پارک آبی روباز ایران است که بر اساس داستان راز قلعه خورشید طراحی شده‌است. این پارک به مساحت ...

گروه(ها):
ادامه مطلب
پارک آبی آب و تاب
1396/10/10 0 0

پارک آبی آب و تاب تنها پارک آبی سرپوشیده استان قم با محیطی ایمن، زیبا، هیجان انگیز و کاملا متفاوت می باشد. سال 1390 عملیات اجرایی این مجموعه ...

گروه(ها):
ادامه مطلب