کویر ورزنه، از شرق به تالاب گاوخونی، از شمال به شهرستان ورزنه و زاینده رود و از جنوب به حسن آباد می رسد. کویر ورزنه، با زیبایی چشم نواز خود، یکی از مقاصد کویری و مناسب برای فصل پاییز است و علاوه بر آن، بزرگترین سایت تفریحی کویری کشور، یعنی سایت کویری واحه نیز در دل آن قرار دارد.

کویر ورزنه اصفهان

این کویر ۱۷ هزار هکتار ریگزار دارد. عرض این کویر در نواحی شمالی، ۳۵ کیلومتر و در نواحی جنوبی، به ۵۰۰ متر میرسد. بخش شمالی کویر ورزنه، به خاطر تپه های ماسه ای مرتفع، بیضی شکل میباشد. ارتفاع تپه ها در این محیط بیضی شکل، کم است.
بلند ترین ارتفاع کویر ورزنه ۱۰۰ متر است.

کویر ورزنه اصفهان

مسیر دسترسی به کویر ورزنه، تا حدودی آسفالت است ولی برای دسترسی به تمام نقاط آن باید از خودروی دو دیفراسیل استفاده کرد.

کویر ورزنه یا کویر خارا

کویر ورزنه با عنوان دیگری به نام کویر خارا نیز شنیده می شود. واقعیت آنجاست که کل این منطقه با عنوان بیابان خارا شناخته می شود، اما امروزه دیگر کویر ورزنه و بیابان خارا را دو بخش مجزا از هم می پندارند، به طوری که فاصله بین آن دو، چیزی نزدیک به ۳۰ کیلومتر می باشد. خارا در حقیقت بخش انتهایی کویر است، تپه هایی سست دارد و به گفته محلی ها مناسب برای انجام تفریحات کویری نظیر آفرود و موتورسواری نمی باشد اما کویر ورزنه که تپه های شنی و رمل های کویری عظیم و مناسبی دارد فرصتی استثنایی برای کویردوستان فراهم آورده تا ضمن لذت بردن از آرامش و سکوت کویر، به انجام تفریحات کویری در آن بپردازند.

تفاوت کویر ورزنه با دیگر کویرها

تفاوت این کویر با کویرهای دیگر موجود در ایران، در وزش بادهای متفاوت آن می باشد که به تپه های ماسه ای، شکل های متفاوتی مانند تپه های ماسه ای طولی، هلالی و هرم های ماسه ای داده و چشم اندازهایی زیبا و بی نظیر را به وجود آورده است.

پوشش گیاهی و گونه جانوری کویر ورزنه

کویر ورزنه به دلیل نزدیک بودن به تالاب گاوخونی و رطوبت موجود که از سوی تالاب به این سمت می آید دارای پوشش گیاهی متنوعی می باشد و در آن درختچه های تاغ و اسکمبیل و گیاهانی مانند تق تقو، بوته های نسی و سایر گیاهان ماسه پسند موجود است.

همچنین این منطقه تنوع جانوری بسیاری داشته است ولی با توجه به شکار و خشک شدن تالاب گاوخونی و از بین رفتن زیستگاه، تعداد آن ها کم شده است. امروزه در این کویر، جانورانی مثل شغال، خرگوش، گربه، شاهین، افعی شاخدار و مار شتری مشاهده می شود.

جاذبه ها و تفریحات کویر ورزنه

به غیر از کویرنوردی که جاذبه تمام کویرها است، این کویر جاذبه های دیگری نیز دارد. یکی از این جاذبه ها پل تاریخی ورزنه می باشد. این پل، آخرین پل تاریخی کشیده شده بر روی زاینده رود است. پل ورزنه از سنگ و آجر و ساروج ساخته شده و 6 متر ارتفاع، ۷۰ متر طول و ۷ متر عرض دارد.

دیگر جاذبه این کویر، قلعه قورتان است که قدمت آن به ۱۱۰۰ سال قبل باز می گردد، این قلعه با ۵ هکتار مساحت، از جنس خشت و گل می باشد و برج و باروهای شمالی و جنوبی آن ۲۵۰ متر طول دارد.

همچنین کویر ورزنه، دارای بزرگترین سایت تفریحی کویری در کشور است و این سایت تفریحی امکاناتی نظیر رستوران، اقامتگاه، سالن کنسرت روباز، شربت خانه، پیست موتورسواری، پیست شتر سواری، باغ انار، رصد خانه، باشگاه هواپیمای تفریحی، پینت بال، باشگاه تیراندازی، ترامپلین، مجموعه آب درمانی و ... را دارد.

کویر ورزنه اصفهان

علاوه بر جاذبه ها، در این کویر می توانید تفریحاتی را تجربه کنید که از آن جمله می توان به شتر سواری، شن سواری، موتور چهارچرخ سواری، آفرود سواری، پاراگلایدر و زیپ لاین اشاره کرد.

کویر ورزنه کجاست

کویر ورزنه در حدود ۱۰۰ کیلومتری شرق اصفهان و ۱۵۰ کیلومتری غرب یزد قرار گرفته است. این کویر، در ناحیه ی شرقی شهر حسن آباد به ورزنه، در شهرستان اصفهان قرار دارد. از ۵ کیلومتری جنوب ورزنه تا حسن آباد، دسترسی به نواحی غربی ورزنه امکان پذیر است و برای دسترسی به ریگزار شرقی می توان به صورت آفرود یا پس از گذر از شهر ورزنه و ناحیه ی جنوبی زاینده رود، رسید.